Informácie a objednávky:  +421 55 286 6006
Zubná pohotovosť:  +421 915 939 049  

Konzervačné zubné lekárstvo

Záchovná stomatológia je odbor zubného lekárstva, ktorý sa zaoberá vyplňovaním defektov zubov (plombami, koreňovými výplňami...). Pri ošetrení sa snažíme zachovať čo najväčšiu časť vlastných doposiaľ nepoškodených tvrdých zubných tkanív.

Pokiaľ kazivý proces zostal ohraničený na tvrdé tkanivá zubu a nepoškodil zubnú dreň, volíme v liečbe zubného kazu niektorý typ zubnej výplne. V našej ordinácii ponúkame:

  • fotokompozitné výplne
  • skloionomérne výplne
  • amalgámové výplne
Čo je zubný kaz?
Zubny kaz

Zubný kaz je ochorenie zubných tkanív, skloviny, dentínu, respektíve cementu zuba. Baktérie svojou činnosťou napadajú zubnú stenu na mieste, ktoré nie je dobre čistené. Takéto miesto najskôr odvápni činnosť kyselín, ktoré sa produkujú premenou cukru a potom napádajú organickú časť zubnej steny svojimi enzýmami. Povrch zuba sa tak v danom prípade rozpadá, mäkne a vytvára sa v ňom diera.

Bolesť zuba začína v okamihu, keď kaz prenikne k vrstve zuboviny, ktorá leží pod sklovinou. Bolesť je prechodná, prichádza pri jedení alebo pití horúceho, studeného, či sladkého. Pri postupe kazu do hĺbky sa mikroorganizmy dostávajú do zubnej drene a vzniká jej zápal (lek. pulpitis). Ak bolesť dočasne ustúpi, znamená to, že nervy v zubnej dreni odumreli.

Aj kazy mliečnych zubov treba lekársky ošetriť, lebo stav mliečnych zubov hrá rozhodujúcu úlohu pre kvalitu druhej dentície - konečného chrupu.